Vedno bolj se kot toplotni vir uveljavlja toplotna črpalka, ki izkorišča obnovljive vire iz okolja kot je zrak, voda in zemlja. Uporablja se lahko za gretje, hlajenje in ogrevanje vode. Začetne investicije so razmeroma drage, ker so ekološke vlada ponuja subvencije za nakupe.
S časom pa toplotna črpalka prihrani stroške saj porablja zelo malo elektrike in je okolijsko koristna zaradi česar se tudi mnogi, ki prenavljajo hiše in stanovanja odločajo za njo. Pri namestitvi toplotne črpalke ne potrebujemo dosti prostora, saj je to manjša enota, ki ne potrebuje cisterne, prostora za shranjevanje drv ali pelet. Z njo nimamo prahu in umazanije ter nobenih vonjav po kurilnem olju ali ognju. Njeno delovanje poteka tako, da izkorišča energijo iz narave zrak, vodo ali zemljo in za del vložene energije ustvari do pet delov toplotne energije. To pomeni, da iz okolice pridobi do 85 procentov brezplačne energije, le preostali del pa je potrebno plačati. Prevaja toploto iz območja z nižjo temperaturo v območje z višjo temperaturo. Katero toplotno črpalko izbrati je odvisno od razpoložljivosti virov toplote. Upoštevati je potrebno podnebne pogoje in razpoložljivosti virov vode, zraka ali zemlje. Najpogostejša izbira je toplotna črpalka zrak-voda, ki izkorišča zunanji zrak in ga pretvori v toploto za ogrevanje vode. Pri tem ni potrebno nobenih zemeljskih del.
Sestavljena je iz notranje in zunanje enote, kompresorja in hladiva. Slaba stran te črpalke je, da pri zelo nizkih temperaturah ni tako učinkovita, zato je potrebno dogrevanje, čeprav sedaj že sodobne tehnologije omogočajo delovanje tudi v hladnih dneh. Primerna je bolj za tople kraje, kjer ni prehudih zim. Rešitve za ogrevanje v hladnejših krajih je toplotna črpalka voda-voda ali zemlja voda.
Vsaka črpalka ima svoje prednosti in slabosti, zato se je potrebno posvetovati s strokovnjaki katera je primerna za vas, kako je objekt izoliran, kakšne so potrebe in v kakšnem podnebnem okolju živite.